Předání cen Czech Press Foto v Národním muzeu Praha

S Jindřichem Štreitem

Oceněný fotografický soubor

Klára Mia Krečmerová získala 1. místo prestižní Czech Press FOTO Junior

Porotu zaujala svou reportáží nazvanou „Romský pohřeb“, kterou nafotila jako klauzurní práci na konci 1. ročníku studia na SUŠ Ostrava. Výborně se vypořádala jak s technickými nástrahami, tak i s emočně vypjatou atmosférou. „Emocí bylo tolik, že jsem chvilkama zapomínala i fotit.“ říká sama o svém fotografickém souboru.


Czech Press Foto je nejprestižnější a nejsledovanější soutěží zaměřující se na reportážní fotografii. Každoročně do ní své snímky zasílají významné osobnosti a profesionálové české reportážní fotografie. Sekce zaměřená na mladé fotografy se pak zaměřuje na vyhledávání talentovaných autorů, kteří stojí na začátku své profesní dráhy.


Původně jsem chtěla fotit zcela jiné emoce. Měla jsem v plánu nafotit sérii snímků ze života nás mladých na hudebních festivalech. Ale bohužel realita je taková, že s fotoaparátem vás na festivaly nepustí. Emocí je, ale v životě mnoho a já se rozhodla k dokumentaci těch, které lidé zažívají když se louči s někým blízkým. Smrt je ukončení životního cyklu a i když si to nechceme připustit, k životu prostě patří.
Romové své emoce neskrývají a pohřeb je pro ně velmi důležitý a spojí celé velké rodiny, které v tento okamžik drží při sobě a pomáhají si. Mají i spoustu tradic a zvyků, které před, i při pohřbu probíhají. Nevěděla jsem, co vše můžu čekat a byl to můj první pohřeb.
Fotím na Canon EOS 6D Mark II. Objektiv jsem použila jen jeden Canon 50 mm F 1.8 . Světlo, obzvláště v kostele nebylo úplně ideální a příště bych šla fotit připravena asi o něco více. Nicméně emocí bylo tolik, že jsem chvilkama zapomínala i fotit.

Klára Mia Krečmerová—dokumentace Romského pohřbu

https://www.czechphoto.org/