Střední Umělecká Škola v Ostravě

Keramika

ŠVP Keramický design

82-41-M/12 Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu

Prvním designérem na světě byl keramik. Keramika nás obklopuje i ve 21. století. S její pomocí vznikají raketoplány létající do vesmíru nebo se staví budovy, lázně, sochy do veřejného prostoru, a také se vyrábí krásné doplňky do interiéru, jídelní a nápojové servisy. Obor Keramický design vede mladý a dynamický tým učitelů, kteří vědí co vás zajímá. Naším cílem je vás naučit, vytvářet krásné a chytré věci, v nichž se spojí tradiční techniky s novými designérskými technologiemi. Ukážeme, kudy vede cesta od pouhé prvotní myšlenky, přes skicování, 3D vizualizace až k výsledné realizaci. Na našem oboru se naučíte, jak dospět od nápadu ke krásné věci, která bude výsledkem spojení vašich představ a práce vašich rukou! Od roku 2012 navrhujeme z keramiky a porcelánu také »šperky«! Nebojíme se zkoušet nové. Respektujeme tradice a řemeslo, které využíváme pro nový design! Rozvíjíme individualitu a originální přístup!

Během čtyř let pochopíte profesi designéra. Naši žáci jsou velmi dobře připraveni pro navazující vysokoškolská studia. V posledních letech se jedná zejména o tyto školy:
→ UMPRUM — Katedra Užité umění, Katerda Design
→ UJEP v Ústí nad Labem — Katedra designu, Design keramiky
→ AVU v Praze — Obor Sochařství
→ UTB ve Zlíně — Fakulta multimediálních komunikací
→ JAMU v Brně, Divadelní fakulta — Ateliér Scénografie

Dokáží obstát při realizaci vlastního ateliéru jako samostatný výtvarník (OSVČ). Mohou najít zaměstnání v designérských střediscích výrobních podniků a kreativních odděleních — JIKA LAUFEN, LASSELSBERGER CERAMIC, IDEAL STANDART, ČESKÝ PORCELÁN, THUN, HEIN, TONDACH, KERAVIT, a další.

Praxe
Žáci získávají praxi během studia mezi výrobci keramiky a porcelánu nebo v uměleckých ateliérech a dílnách.

MgA. Dita Drahotuská
vedoucí oboru vzdělání Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu


Učební plán platný od 1. 1. 2018 (pdf)

Učební plán platný od 1. 9. 2021 (1.ročníky 2021)

Aktuality z oboru

Zobrazit více aktualit

Ukázky žákovských prací

Zobrazit více prací