Beseda s Klárou Řezníčkovou

Proč to vlastně děláme, bude nám studium v budoucnu vůbec k něčemu? Jakou cestu si vybrat, co je v životě umělce důležité? Snad každý z nás si v životě nejednou podobnou otázku položil. Na ně, ale i na mnohé jiné, hledala odpověď spolu se současnými studenty oboru fotografie i jeho absolventka Klára Řezníčková. Stalo se tak v rámci besedy, která se konala v pondělí 9. dubna.

Fotografka, kameramanka, scénáristka a režisérka vystudovala Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě a později dokumentární film na FAMU. Jako tvůrkyně dokumentárních filmů si sama zpracovává své náměty do použitelných scénářů a následně je režíruje, přičemž se dovede také postavit za kameru.

Za svůj dokumentární film Trojmezí získala v roce 2012 cenu Pavla Kouteckého, a zařadila se tak rázem k tuzemským špičkám současné dokumentární tvorby. V roce 2013 natočila dokument Viktor Kolář, ve kterém propojuje osobní znalost prostředí, profesní zkušenost i nesporný pozorovací talent, který dokáže zaměřit na objekty svého vyprávění a srozumitelně zprostředkovat nabyté emoce divákům.

Spolupracuje s Českou televizí, kde se režijně podílela nebo dosud podílí na publicistických cyklech Kultura.cz, Terra Musica, Folklorika, Nedej se, Divočina bez hranic, Hranice bez hranic, Náš venkov, Moje soukromá válka aj.

Dokument Viktor Kolář můžete vidět na http://www.ceskatelevize.cz/porady/10569621980-viktor-kolar/413235100331001/

Doufejme, že právě tento významný fotograf Ostravy bude tím dalším, který studentům oboru fotografie představí nejen své fotografie, ale především svůj pohled na svět a uměleckou tvorbu.

Jiří Hrdina