Přílohy rozhodnutí o přijetí a nepřijetí:
Počet tříd | Kód – název oboru vzdělání – ŠVP | Počet přijímaných uchazečů |
82-41-M/05 Grafický design – ŠVP Animace | 10 | |
1. A | 82-41-M/05 Grafický design – ŠVP Grafika | 10 |
82-41-M/05 Grafický design – ŠVP Ilustrace | 10 | |
1. B | 82-41-M/01 Užitá malba – ŠVP Užitá a umělecká malba | 10 |
82-41-M/02 Užitá fotografie a média – ŠVP Fotografie a média | 10 | |
1. C | 82-41-M/04 Průmyslový design – ŠVP Design výrobků | 7 |
82-41-M/04 Průmyslový design – ŠVP Design obalů | 8 | |
82-41-M/12 Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu – ŠVP Keramický design | 5 | |
CELKEM | 70 |
Kritéria hodnocené pro talentovou zkoušku a přijímací řízení
1 KRITÉRIA HODNOCENÍ PRO TALENTOVOU ZKOUŠKU
1.1 Pro hodnocení domácích výtvarných prací jako celku je stanoveno 0 – 15 bodů od každého hodnotitele. Uchazeč/ka tak může získat maximálně 45 bodů.
1.2 Za nedodržení stanoveného minimálního počtu 20 vlastních výtvarných domácích prací provádí každý ze tří hodnotitelů srážku z jím navrhovaného počtu bodů v hodnotě 1 bodu za každou chybějící výtvarnou práci; tuto skutečnost zaznamená do hodnotícího archu.
1.3 Za jednotlivé výtvarné úkoly je stanoveno rozpětí 0–15 bodů od každého hodnotitele. Za výtvarné úkoly může uchazeč/ka získat celkem až 135 bodů. Za talentovou zkoušku je možno získat maximálně 180 bodů.
1.4 Talentovou zkoušku úspěšně vykonal/a uchazeč/ka, který/a získal/a minimálně 100 bodů za vlastní domácí výtvarné práce a za hodnocení 3 výtvarných úkolů konaných v rámci talentové zkoušky.
Pokud uchazeč vykoná talentovou zkoušku úspěšně na 100 a více bodů, pokračuje v přijímacím řízení.
2. KRITÉRIA HODNOCENÍ PRO PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKU — TEST VŠEOBECNÝCH STUDIJNÍCH PŘEDPOKLADŮ
2.1 Test se skládá z 30 otázek. Za každou správnou odpověď se uchazeči/ce připočítají 2 body, za test je možno získat maximálně 60 bodů.
2.2 Čas k vypracování testu je stanoven na 60 minut.
2.3 Uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami ředitel školy upraví podmínky přijímacího řízení a uzpůsobí konání přijímací zkoušky podle doporučení školského poradenského zařízení. Upravit
podmínky přijímacího řízení lze pouze na základě předchozího informovaného souhlasu zletilého uchazeče nebo zákonného zástupce uchazeče. V případě, že z doporučení školského poradenského zařízení vyplývá možnost využít počítač nebo služeb podporující osoby, musí být informovaný souhlas učiněn ve škole po projednání s uchazečem a jeho zákonným zástupcem, a to nejpozději 10 dní před konáním příslušné zkoušky.
2.4 Přijímací zkoušku vykonal/a úspěšně uchazeč/ka, který/á za test všeobecných studijních předpokladů získal/a 30 a více bodů.
2.5 Uchazeči, který získal předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, se při přijímacím řízení ve střední škole na jeho žádost promíjí přijímací zkouška z českého jazyka. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v oboru vzdělání, bude v den konání talentové zkoušky ověřena pohovorem (§ 20 odst.4 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním a vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon). Uchazeč, který se rozhodne podat žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka, doručí písemnou žádost na adresu školy nejpozději jeden pracovní den před dnem konání talentové a přijímací zkoušky.
2.6 Uchazeč, na kterého se vztahuje §1 odst. 1 zákona 67/2022 Sb. „O opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace“ v platném znění může podat žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka. Tuto svou písemnou žádost doručí na adresu školy nejpozději jeden pracovní den před dnem konání talentové a přijímací zkoušky. Společně s žádostí o prominutí zkoušky z českého jazyka uchazeč doloží, že je cizincem podle §1 odst. 1 zákona 67/2022 Sb. „O opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace“ v platném znění.
2.7 Písemný test školní přijímací zkoušky bude zadán v českém jazyce. Cizinci podle §1 odst. 1 zákona 67/2022 Sb. „O opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace“ v platném znění bude doba pro vypracování písemného testu školní přijímací zkoušky navýšena o 25 % a bude mu umožněno použít překladový slovník. V případě, že tento uchazeč podal žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka, bude mu o 25 % navýšena doba pro vypracování té části písemného testu školní přijímací zkoušky, která není zkouškou z českého jazyka. Možnost použití překladového slovníku zůstává zachována.
3. DALŠÍ KRITÉRIA HODNOCENÍ V PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ
3.1 Z hodnocení je vyloučeno výroční vysvědčení vydané za školní rok 2019/2020. Body za průměrný prospěch uchazeče/ky ve 2. pololetí na vysvědčení ze 7. a 8. ročníku základní školy, popřípadě odpovídajících ročníků víceletého gymnázia nebo z 8. a 9. ročníku základní školy v případě uchazečů, kteří již dříve úspěšně ukončili základní školu, pokud s nejedná o vysvědčení za školní rok 2019-2020.
U uchazečů, kteří ukončili základní školu a jejich vysvědčení z 9. ročníku ZŠ by spadalo do školního roku 2019/2020, bude hodnocen prospěch na vysvědčení za školní rok 2018/2019:
→ 40 bodů, průměr známek 1,00 až 1,50,
→ 30 bodů, průměr známek 1,51 až 2,00,
→ 15 bodů, průměr známek 2,01 až 2,25,
→ 10 bodů, průměr známek 2,26 až 2,50,
→ 0 bodů, průměr známek 2,51 a horší, přičemž body za prospěch se mohou dostat do minusových hodnot, protože:
– za každý klasifikační stupeň „dostatečný“ z vyučovacích předmětů český jazyk a cizí jazyk se z bodového zisku odečítá 10 bodů,
– za každý klasifikační stupeň „dostatečný“ z ostatních vyučovacích předmětů se z bodového zisku odečítá 5 bodů,
– za každý stupeň „nedostatečný“ se z bodového zisku odečítá 25 bodů; body za prospěch se tak mohou dostat i do minusových hodnot. Uchazeč/ka může získat za prospěch až 80 bodů.
3.2 Při rovnosti bodů je dána přednost uchazeči/ce, který/á:
→ získal/a v součtu vyšší bodové ohodnocení za 2. a 3. výtvarný úkol při talentové zkoušce, v případě shodného výsledku pak dále:
→ dosáhl/a lepšího průměrného prospěchu na výročním vysvědčení, které bylo součástí hodnocení tohoto přijímacího řízení, v případě shodného výsledku pak dále:
→ dosáhl/a lepšího bodového ohodnocení testu všeobecných studijních předpokladů
3.3 Uchazeč/ka musí splňovat podmínku zdravotní způsobilosti pro daný obor vzdělání.
Odvolání proti rozhodnutí ředitele o průběhu nebo výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků. Odvolání uchazeč podává řediteli školy, který rozhodnutí vydal. Uchazeč nemůže podat odvolání prostřednictvím DiPSy, ale musí postupovat podle obecné úpravy správního řádu. Odvolání proti situaci, kdy není uchazeč přijat z důvodu naplnění kapacity směřované k autoremeduře na základě uvolněných míst, je bezpředmětným, neboť všechna místa budou obsazena.
Rozhodnutí o přijetí, nebo nepřijetí se nezasílá. Rozhodnutí je oznámeno zveřejněním seznamu s výsledky přijímacího řízení.
Uchazeč se může vzdát práva na přijetí do daného oboru středního vzdělání. Vzdáním se práva na přijetí do daného oboru středního vzdělání uchazeči nevzniká právo na přijetí do jiných oborů vzdělání v daném kole přijímacího řízení. Ředitel školy může takto uvolněné místo obsadit až v dalším kole přijímacího řízení.
Odkazy na jednotlivé formuláře k přijímacímu řízení naleznete zde:
https://www.prihlaskynastredni.cz/rodice-zaci.php
https://www.msmt.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/prijimani-na-stredni-skoly-a-konzervatore
V Ostravě dne 14. května 2025
Konkrétní kritéria hodnocení a veškeré bližší informace viz: zde
studijní oddělení: 596 113 966 / 734 105 872
studijni@sus-ostrava.cz
ředitel školy: 596 126 165 / 604 532 714
reditel@sus-ostrava.cz