Střední Umělecká Škola v Ostravě

Předkoronavirová Vídeň

Doporučuje 10 účastníků z 10

Ještě před příletem viru do Evropy, tedy začátkem února, mělo 10 žáků naší školy z oborů Užitá fotografie a média a Grafický design a pět učitelů možnost strávit tři týdny, respektive týden ve Vídni.

Jak se to povedlo? Díky programu Erasmus+, který mimo jiné podporuje žáky a učitele na odborných stážích v zahraničí. Náš výjezd tedy proběhl za finanční podpory Evropské unie. Během pobytu jsme čelili nejrůznějším výzvám, od nutnosti strávit neobvyklé kombinace našich jižních sousedů, jako je řízek s rýží či čočka s houskovým knedlíkem, přes drobné projevy ponorkové nemoci až po „freestylový“ způsob vedení praxe. Ten byl obzvláště provokativní zejména pro ty, kteří naopak seděli ve firmě za počítačem poctivých 8 hodin denně.

No a co nám bylo odměnou mimo vídeňského řízku a dobré kávy? Výhled od hostelu tak krásný, že mu neodolal ani Oskar Kokoschka, Boschův Poslední soud na vlastní oči a další mnohá kulturní potrava. A odborně? Asi hlavně poznání, že tradiční způsob zadávání práce je přežitý a že je třeba být aktivní, hledat nápady a uplatnění a umět se prodat.
A hlavně – být vidět na sociálních sítích.

A co na to sami účastníci?

Pobyt ve Vídni mi dal hodně zážitků, zkušeností a nové možnosti; každá zkušenost do života je k nezaplacení, a tato byla zdarma, překvapivá a obohacující; pobyt mi otevřel dveře k jiné kultuře a způsobům myšlení; pobyt mi ukázal nové město a přiblížil mě k samostatnosti; jsem rád za všechny ty zkušenosti, které jsem zde získal a za to dobrodružství, které jsem zde prožil; tento pobyt mě naučil nemít očekávání, která při nenaplnění vedou ke zklamání, využít každé příležitosti a především neházet flintu do žita, místo toho postavit se výzvám čelem.

Co se mi potvrdilo: Všude dobře, tak co doma?

Mgr. Eva Lorencovičová